Akicon 2007 - Fotoreportáž by McLobo

Umístění = kulturní centrum Zahrada na pražském Chodově, Malenická 1784, Praha 4, Kdy = Pátek 16.11.2007 a sobota 17.11.2007

Bee_Boo podrží kde co :)
Cesta večerní Prahou.
Uvítání při vstupu.
Mangazin a Playbišík nesmí chybět.
Lečo pro brňáky.
Filipsan ochotně servíruje.
Vysmátý Jarník.
Mládí nejeví o anime zájem.
DDR v plném proudu.
Pohled zeshora na dav...
který diskutoval...
debatoval...
a probíral kdejaká témata.
Hladový hintzu po parné noci.
Odpočinek před náročnou sobotou.
Nepřipomíná vám něco? :)
Čilý Trpaslík :)
Jarník se ujal role prodávače.
Yusaku fotograf a telefonista.
Filipsan a bedna s odznáčky.
Losování tří soutěžících do Animestopu.
W.ota.N & Hejty:
Poctivá AMV
Animestop:
Soutěžící
Animestop:
Nápověda
Lišák a ďábelský úsměv
před jeho přednáškou :)
Lišák:
Jak Japonci relaxují.
Pozor na život,
objevil se i Death Note.
Anime burza...
v plném proudu.
Malý sál ještě prázdný.
DanQ připravujíc kameru
k natáčení.
Jarník:
Makoto Šinkai
Na žádném pořádném conu
nesmí chybět pořádná bojovka.Akicon 2007

Tentokrát se pokusím být stručný, protože za slohovky jsem pokraždé kárán Takže zmíním především program.

Začátek programu byl pro mne trošku nemilý. Nakoukl jsem do programu, a ač jsem měl v plánu kouknout na Toki wo Kakeru Shoujo, v programu jsem ji marně hledal (byla uváděna pod názvem Makotino skotačení v čase, což mne netrklo). Tím jsem vyčerpal veškeré promítání o kterém jsem na celé akci uvažoval. Zbytek pátku proběhl v nedaleké oáze pro žíznící a celá akce se notně vydařila (skončil jsem v šipkách před trpou), lidí davy, lepé děvy, pajdající mortík a skoro střízlivá ostrava. Před půlnocí jsem měl možnost vidět, jak probíhá hraní nejnovější deskové hry "Člověče, neNERVuj se!". Pravidla mi nebyla příliš jasná a jak jsem se co cca 20 minut vracel na místo činu, docházel jsem pozvolna k závěru, že jediným účelem hry je unudit hráče k smrti (za možnost zacyklení by někteří BO pravděpodobně autory zabíjeli).

V sobotu jsem "programovou" část začal grekovou přednáškou Kulturní odkazy v anime. Čekal jsem od ní něco trochu jiného, než co na ní grek nakonec probíral, což samo o sobě není negativum. Problém byl, že po jeho přednášce na PGC jsem měl příliš vysoká očekávání. Grek se pokusil přednášku po dobrém zahájení převést na osvědčený model diskuze s diváky. Bohužel to moc nefungovalo, lidé se nezapojovali (ono těžko se diskutuje, když lidi souhlasí s přednášejícím a navíc je ještě není slyšet kvůli velikosti sálu). Celkově přednáška nebyla špatná, ale kvality přednášky o meších (mechách?) zdaleka nedosahovala. Poté se mi podařilo shlédnout začátek přednášky Kendži Mijazawa od songohana. Těžko říct, jaká byla celkově, songo působil trošku nervózním dojmem, ale vypadalo to, že má rozhodně co říct (byla natáčena = kouknu později). Na další přednášku jsem došel o chvíli dřív, takže jsem měl možnost shlédnout kousek Iruka to zařídí. Byl to celkem vtipný počin.

Následovala přednáška wotana a hejtyho Poctivá AMV. Wotan mile překvapil silou hlasu a zařazením mého momentálně nejoblíbenějšího amv. Přednáška to nebyla špatná jen mi občas moc nesedl výběr, protože jsem přece jenom spíš AMV barbar a jsem vysazený na příběhová anime, "efektovou pornografii" jak to nazval wotan příliš nemusím ani v jejích softcore formách. Což ale není chyba v přednášce nebo přednášejících ;)

Další v pořadí byla lišákova Jak Japonci relaxují. Tradičně na parádní úrovni, lišák skvěle využívá toho, že si slajdy přepíná sám pomocí ovladače a s diváky si tak může vysloveně pohrávat. Trochu mne překvapilo, že z ní vypustil karaoke bary a další podobná zařízení, ale zase to by na ni potřeboval ty hodiny spíš dvě. Hned po skončení jsem pádil alespoň nakouknout na Grekův Hudební vtípek. Na jarníka bylo narváno, takže jsem zůstal po celou dobu a dobře jsem udělal. Na rozdíl od polední přednášky se grek rozhodl na publikum nespoléhat a nasadil výraz mírně excentrického profesora hudby, což mu s pár prameny vlasů do obličeje šlo vskutku báječně. Navíc neztratil interakci s diváky a za správné odpovědi rozdával balíčky sladkostí. I přes to, že v cca třetí čtvrtině začala být přednáška poněkud mdlejšího rázu díky délce ukázek (pak zase nabrala svižnější tempo), byla podle mne mnohem zábavnější než ona polední.

A to je co do programu prakticky vše. Prostory byly parádní, onen ochoz a centrální "náměstí" v přízemí ve mně vzbudilo malé píchnutí závisti, že něco takového taky nemáme. Lidé byli skvělí, stihl jsem si popovídat se spoustou z nich, od mangaichi až po otakuland. Jako vždy se našlo pár problémových jedinců (tentokrát převážně z otakulandu), kteří tomu slušnému zbytku jen kazili pověst. Rozhodně jsem se bavil více než minulý rok, takže organizátorům patří můj dík za perfektně odvedenou práci bez nějakých kiksů (technické prkotinky ani nepočítám, to se prostě stane vždycky a všude).
Akicon 2007

Na prvním místě musím poděkovat organizátorům, že tuto akci přichystali, abychom se my - věčně nespokojení a remcající diváci - mohli zase jednou setkat, pokecat, popít a ještě do toho občas juknout na nějaké to anime nebo přednášku.
Už předem jsem se obával toho, co s akcí provede půlnoční zavíračka, která loni mnohým narušila denní režim a přidělala vrásky na čele. Výsledek nebyl tak tragický, ale stejně je to stále skutečnost, která mi na Akiconu vadí nejvíc, byť s tím organizátoři moc dělat nemohou.
Samotné prostory Akiconu vypadaly pěkně a jednoznačným plusem bylo i to, že když jste chtěli někoho potkat, tak jste ho prostě potkali. Tady se vám prostě zašít nepodařilo, i když jste se snažili (zažil jsem na vlastní kůži :) )
Akce samotná probíhala celkem v poklidu. Pravda program jsem detailně nestudoval, takže i kdyby oproti němu byly hodinové skluzy, stejně to nepoznám.
Ocenit musím přednášky, které se mi líbily, ovšem s jedinou výhradou. Mikrofon by opravdu nebyl na škodu a když ne mikrofon, tak lidé se silnějšími hlasivkami. První problém byl už u Grekovy přednášky, jejíž nemalé pasáže byly věnovány debatě s diváky. Někteří z nich nebyli už někde od druhé řady vůbec slyšet, následkem čehož mi značná část rozpravy unikla.
Podobně na tom byl Hejty, ale naštěstí jsem seděl hned pod pódiem, takže jsem některé jeho povedené narážky zachytil. Gratulace Wotanovi za výrazný, hlasitý projev.
Lišákova přednáška byla tradičně super a bylo na ní dobře vidět, co dokáže vtipně připravená prezentace včetně drobnůstek, které by se při pouhém vyprávění mohli zdát jako hloupost.
Dobrou přednášku měl i Jarník, ovšem bohužel opět jsem spoustu věcí neslyšel, což byla velká škoda, protože zajímavých informací v ní byla spousta. Zlepšilo se to až v pasážích, kdy byl vypnut hučící větrák. Zde bych jen rád podotknul, že mě trochu zarazilo, když byla jedna z ukázek ztlumena, a to přestože jsem ji pořádně neslyšel ani předtím. Výsledkem bylo vyčerpávající napínání sluchových vjemů.
Další přednášky jsem minul, ale zato jsem si užil Animestop, který mě opravdu bavil.

Co se velkého sálu týče, byl to asi nejlepší sál, který kdy byl na akci v Praze k dispozici, jeho nevyužití přes noc je tak velká škoda. Na druhou stranu jsou důvody pro tohle rozhodnutí pochopitelné.

Musím říct, že jsem si celou akci užil a odjížděl s dobrým pocitem z opětovného setkání se spoustou starých známých a poznání několika nových.
Pravda, z programu jsem toho neviděl mnoho a prostory Akiconu posloužily především jako místo, kde se tito známí kumulují a odkud je s nimi možno vyrážet na výpravy.
I tak ale za Akicon znovu díky.


Cony a Go

  Rok 2005:
- Animefest 2005 (Brno)
- Animecon 2005
  (Bratiaslava)
- Go turnaj Toyota
  Brno 2005
- Akicon 2005 (Praha)

  Rok 2006:
- Pragocon 2006 (Praha)
- Animefest 2006 (Brno)
- Akicon 2006 (Praha)

  Rok 2007:
- Pragocon 2007 (Praha)
- Animefest 2007 (Brno)
- Akicon 2007 (Praha)

  Rok 2008:
- Pragocon 2008 (Praha)
- Animefest 2008 (Brno)